zamknij

Baza wiedzy

Zapraszamy do skorzystania z naszego Poradnika. Znajdziesz w nim porady dot. wyboru psa, jego żywienia czy opieki zdrowotnej.

Przygotowanie na przybycie psa

Pies w domu

Wybór szczenięcia z hodowli

Decyzja, która rasa jest odpowiednia dla Twojego stylu życia, temperamentu czy wielkości domu jest kluczowa, gdyż idealne zgranie charakterów i sposobu na życie zaowocuje długoletnią przyjaźnią i wzajemnym zrozumieniem.

Wybór właściwego szczenięcia z hodowli może być dużym wyzwaniem, ponieważ wszystkie z nich wyglądają słodko i uroczo. Ważne, by przy podejmowaniu decyzji zwrócić uwagę na zachowanie się szczeniąt z miotu i wybrać tego, który najbardziej nam odpowiada. Są takie szczenięta, które chowają się w kącie, są smutne i patrzą błagalnie- zwykle wybór takiego zwierzęcia nie zawsze jest trafną decyzją. Zdarza się, choć nie jest to regułą, że są to najsłabsze, bojaźliwe szczenięta, które mają problemy zdrowotne i są strachliwe jako dorosłe psy. Najlepszy i najsilniejszy szczeniak jest wesoły, ruchliwy i śmiały, od razu do nas podchodzi. Z drugiej strony to odważne i pewne siebie mogą wymagać bardziej stanowczego i konsekwentnego prowadzenia w przyszłości. Wybór szczeniaka powinien być dostosowany do naszych umiejętności i charakteru.

Jeśli wydaje Ci się, że podjąłeś trafną decyzję i wybrałeś najwłaściwsze szczenię z miotu, to sprawdź jeszcze wygląd zewnętrzny. Zdrowy szczeniak powinien mieć następujące cechy:

 • Zdrową i silną budowę– symetryczna i proporcjonalna budowa ciała oraz prawidłowa kondycja- nie jest otyły ani wychudzony;
 • Piękna, błyszcząca sierść – jednolita okrywa włosowa, brak pasożytów czy zmian skórnych, takich jak: zaczerwienienia, ubytki włosów czy np. krosty na skórze;
 • Błyszczące oczy- brak zaczerwienionych spojówek, brak wypływu z oczu;
 • Różowe, czyste dziąsła – świeży oddech;
 • Różowe, czyste uszy – wewnętrzna część ucha czysta, brak zmian na skórze i patologicznej wydzieliny;
 • Czysta, sucha okolica odbytu– bez śladów biegunki, zaczerwienienia czy podrażnienia;

Pomyśl również o temperamencie i osobowości szczenięcia. Pewny siebie pies, to dobry kandydat na nowego domownika, gdy w domu masz ruchliwe i hałaśliwe dzieci. Jeśli chcesz energicznego czworonoga, który zapewni dużo ruchu i ćwiczeń, to pełen wigoru szczeniak jest dla Ciebie. Kiedy prowadzisz spokojny tryb życia, z dala od zgiełku, warto pomyśleć nad spokojniejszym zwierzęciem.

Przygotuj się na przyjęcie nowego szczenięcia lub dorosłego psa

Zanim przybędzie do Ciebie szczenię, powinieneś się do tego przygotować, by zapewnić mu największy komfort i wygodę w nowym miejscu. Oprócz przygotowania samego siebie na zmianę w życiu, należy zakupić kilka niezbędnych akcesoriów, by Twój nowy domownik czuł się dobrze w domu. Należy zadbać o miski, karmę, odpowiednie posłanie, identyfikator i kilka zabawek.

Niezbędne akcesoria

Jedzenie i miski

Szczenię będzie korzystać z misek kilka razy dziennie, dlatego kupno praktycznej i wykonanej z bezpiecznych materiałów miski jest bardzo ważne. Najlepsze są ciężkie, ceramiczne lub te z nierdzewnej stali, gdyż łatwo je utrzymać w czystości, trudno je zbić czy uszkodzić. Natomiast plastikowe miski na wodę czy pokarm nie są trwałe- łatwo ulegają zniszczeniu, często są gryzione przez psy i trudniej się je czyści.

Jeśli Twój pies ma długie uszy, z pewnością zanurzy je w misce podczas jedzenia czy picia. Dlatego w tym przypadku odpowiednia będzie miska wąska na górze (w kształcie ściętego stożka), w której uszy Twojego psa nie będą się moczyć i brudzić. Jeśli wybrałeś psa dużej rasy pomyśl o zakupie miski na podwyższającym stelażu.

Identyfikator

Wszystkie psy, dla bezpieczeństwa powinny nosić identyfikator przy obroży, zawierający nazwisko właściciela, jego adres i telefon. Taką adresówkę można z łatwością nabyć przez internet lub w sklepie zoologicznym.

Identyfikatory mogą ulec zniszczeniu lub zostać zgubione, dlatego uzasadnionym pomysłem jest czipowanie zwierząt. Jest to bardzo szybka, stosunkowo bezbolesna i efektywna metoda. Poproś swojego lekarza weterynarii o zaczipowanie psa, a będziesz pewny, że z łatwością zidentyfikujesz swoje zwierzę w przypadku zagubienia. Zanim to zrobisz, zapytaj hodowcy, czy nie czipował szczenięcia wcześniej lub poproś lekarza weterynarii, aby specjalnym czytnikiem sprawdził, czy pies nie ma czipa. Dowiedz się także, jak zarejestrować chip na Twoje dane.

Coś do gryzienia

Psy uwielbiają gryźć. Tym bardziej młode szczenięta, szczególnie podczas wymiany zębów mlecznych na stałe będą próbowały wszystkiego dookoła. Jeśli chcesz uchronić swoje skarpetki, buty oraz meble przed zębami Twojego pupila, kup mu różnorodne gryzaki, by na nich sprawdzał siły swojego uzębienia. Zwróć uwagę, by były one wykonane z materiałów nietoksycznych, odpornych i niegroźnych dla zębów Twojego zwierzęcia. Nigdy nie zostawiaj swojego szczeniaka samego, może sobie zrobić krzywdę np. porazić się prądem podczas gryzienia kabli elektrycznych.

Zabawki

Na rynku znajduje się mnóstwo zabawek dla psów. Wybierz się do sklepu zoologicznego lub skorzystaj z internetu, a z pewnością znajdziesz coś dla swojego psa wśród piłeczek, maskotek, sznurków do szarpania, czy kółek do zabawy. Zabawki stanowią doskonałe uzupełnienie treningu, dostarczają zwierzęciu radości, dbają o dobra kondycję Twojego psa, a także sprzyjają budowaniu więzi z opiekunem. Najlepsze zabawki to takie, które nie ulegną szybkiemu rozgryzieniu np. z lanej gumy lub z grubego sznura.

Zestaw do pielęgnacji sierści

Dla małego szczenięcia dbanie o sierść to nie tylko zabieg poprawiający wygląd, ale również przypominający czasy, gdy przebywał ze swoją mamą, dający przyjemność i dobrą zabawę. Z drugiej strony dbanie o sierść jest nieodłącznym elementem zabiegów pielęgnacyjnych, zapewniających zdrowie Twojemu psu. Dlatego zakup grzebień lub szczotkę i zaplanuj, w jakie dni będziesz dbał o sierść swojego pupila. Poproś w sklepie o pomoc w doborze akcesoriów do czesania, gdyż każdy rodzaj sierści wymaga odmiennego zestawu do pielęgnacji. Będziesz również potrzebował cążków do pazurów oraz „psiego” szamponu, który zadba o skórę i sierść Twojego pupila. Pamiętaj, aby regularnie przyzwyczajać swojego szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych, tak aby były one przyjemną rutyną, a nie źródłem obustronnej frustracji.

Transporter

Powinieneś zaopatrzyć się w transporter dla szczenięcia, który ułatwi jego przywóz do domu. Taka specjalna klatka jest również przydatna później w domu i może spełniać kilka funkcji. Większa klatka czy transporter są często wybierane przez zwierzęta, jako miejsce odpoczynku i spania, stanowiąc bezpieczny azyl dla Twojego pupila. Transportery przydadzą się również w trakcie podróży czy dowiezienia zwierzęcia np. do lekarza weterynarii.


Obroża i smycz

Abyś mógł swobodnie poruszać się z psem poza domem każdy opiekun powienien zakupić odpowiednią obrożę i smycz. Zanim wyjdziesz na prawdziwy spacer, przyzwyczaj swojego szczeniaka do smyczy i obroży w domu, a będzie o wiele łatwiej na zewnątrz.

Na rynku występuje bardzo duża różnorodność smyczy i obroży: dostępne są w wielu kolorach, wielkościach i wykonane z różnorodnych materiałów. Dla rosnących szczeniąt polecane są nylonowe lub te z miękkiej skóry. Kupując obrożę, zwróć uwagę na jej przyleganie i wielkość, dopasuj ją tak, by nie była ani za duża, ani za ciasna. Nie powinna też być za wąska. Najlepiej, jeśli można po zapięciu włożyć pod klamrę dwa palce. Za duża obroża łatwo się zsunie, gdy szczenię mocniej pociągnie za smycz, co jest dość niebezpieczne- może uciec i zgubić się lub wpaść pod samochód. Z kolei zbyt mała i zbyt ciasna obroża uciska nadmiernie gardło i krtań, co jest bolesne i nieprzyjemne dla psa. Pamiętaj, by sprawdzać regularnie dopasowanie obroży. Szczenięta bardzo szybko z nich wyrastają, przez co stają się one zbyt ciasne i niekomfortowe do noszenia.

Jeśli masz bardzo małego psa: np. shih tzu, czy innego psa miniaturowego, lepszym rozwiązaniem są szelki, które chronią szyję przed przeciążeniem i szarpnięciem podczas spacerów. Pamiętaj, by do szelek lub obroży przyczepić identyfikator Twojego pupila.

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii

Gdy szczenię zadomowi się u Ciebie i poczuje się pewnie, zabierz go na pierwszą wizytę do lekarza weterynarii.. Oprócz gruntownego zbadania zdrowia szczenięcia, poproś o informację na temat odrobaczania, szczepień profilaktycznych oraz czipowania. Zapytaj, kiedy Twój pies będzie mógł bezpiecznie wychodzić na spacery i kontaktować się z innymi zwierzętami.

Weź ulubione smakołyki dla czworonoga, by zmniejszyć stres.. Dzięki temu stanie się odważniejszy, mniej bojaźliwy, a badanie będzie przyjemne. Jeśli zminimalizujesz stres, z pewnością szczenię będzie mieć pozytywne skojarzenia z gabinetem weterynaryjnym, a kolejne wizyty nie będą problematyczne.

Pierwszy dzień

Przygotowanie na przyjęcie nowego psa

Dzięki wskazówkom zamieszczonym poniżej, ułatwimy Ci przygotowanie siebie i domu na przybycie nowego pupila. Dodatkowo, dowiesz się więcej na temat różnych ras psów, czy doboru właściwego hodowcy.

Pierwsze jedzenie w nowym domu

Przyjazd do nowego miejsca zamieszkania jest bardzo stresujący dla szczenięcia. Dlatego, nie powinniśmy gwałtownie zmieniać karmy, tylko podawać to, co szczenię otrzymywało w hodowli. Dzięki temu unikniemy przykrych problemów żołądkowo-jelitowych, spowodowanych nagłą zmianą karmy.

Po okresie aklimatyzacji, możesz stopniowo wprowadzać nowy pokarm. Najlepiej robić to rozważnie i powoli- mieszając karmę, którą wcześniej otrzymywał z niewielką ilością nowej i sukcesywnie zwiększać tę ilość.

Już po kilku dniach można rozpocząć podawanie nowej karmy np. Pedigree®- marki karm, która z ponad 40-letnim doświadczeniem tworzy w pełni zbilansowaną i kompletną dietę dla psów. To w niej znajduje się idealna proporcja białka, węglowodanów, tłuszczów i włókna pokarmowego oraz niezbędnych witamin i minerałów koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania i zdrowia psa.

Zobacz propozycje Pedigree® dla szczeniąt i psów dorosłych.

Pies w domu

Przed przywitaniem nowego czworonoga w swoim domu powinieneś sprawdzić czy nie znajdują się w środku oraz na zewnątrz niebezpieczne dla psa urządzenia czy rośliny. Część sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, z pozoru niewydających się być groźnymi, może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia naszego pupila. Dlatego zadbaj o to, by ciekawski szczeniak nie dotarł w obszar stanowiący dla niego zagrożenie. Poniżej wskazówki, na co zwrócić największą uwagę:

Niebezpieczeństwa wewnątrz domu

Przedmioty, luźno pozostawione rzeczy; w nich mogą znajdować się małe elementy, które z łatwością mogą zostać połknięte przez szczenię; szczególnie niebezpieczne są materiały pokryte cynkiem (małe wyroby metalowe), które są bardzo niebezpieczne dla psa. Jeśli Twój pies połknie coś takiego, natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii;

Czekolada jest niezwykle szkodliwa dla psów. Zawarta w niej teobromina jest toksyczna zarówno dla szczeniąt, jak i psów dorosłych. Zadbaj o to, by nie pozostawiać wyrobów czekoladowych w łatwo dostępnych miejscach;

Rośliny trujące. Takie rośliny, jak dieffenbachia, lilie, filodendrony, Gwiazdy Betlejemskie trzymaj z dala od psów;

Kable elektryczne. Są częstym elementem zainteresowania szczeniąt. Dlatego dobrze je ukryj, przykryj ochronną warstwą, by nie stanowiły zachęty dla małego psa. Wyłączaj również sprzęty z gniazdka na czas, gdy nie ma Cię w domu;

CD i DVD. Przegryzione lub połamane płyty rozpadają się na drobne, ostre elementy, które mogą uszkodzić jamę ustną psa, a połknięte spowodować niedrożność jelit lub ich rozcięcie;

Łatwe do otworzenia pudełka w kuchni i łazience. Upewnij się, że Twój pies nie będzie miał dostępu do opakowań i pudełek z lekami, środkami czystości czy proszkami do prania.

Gorące jedzenie w kuchni. Trzymaj psa z dala od kuchni, w której gotujesz czy pieczesz, łatwo nie zauważyć zwierzęcia, które może się poparzyć. Dobrą zasadą jest zabranianie psu wchodzenia do kuchni, gdzie przygotowuje się gorące posiłki;

Toaleta. Zamykaj ubikację, gdyż szczenięta z ciekawości mogą wskoczyć do środka muszli, zrobić sobie krzywdę, a nawet utopić się;

Otwarte drzwi. Pilnuj, by drzwi były zawsze zamknięte i zwracaj uwagę na moment zamykania, gdyż chwila nieuwagi i można przytrzasnąć małego psiaka;

Niebezpieczeństwa poza domem

Staw lub basen. Pamiętaj, że jeśli pies wskoczy do środka, to nie będzie miał możliwości wyjścia. Szczeniaka pilnuj i zagradzaj wejście, aby nie miał sposobności wskoczenia do środka;

Kosze na śmieci i torby. Ich wnętrze jest niezwykle kuszące dla szczeniąt, dlatego uważaj, aby nie mogły się dostać do kosza ze śmieciami, gdyż jego zawartość może być szkodliwa a nawet śmiertelna dla psa. Torby foliowe stanowią zagrożenie dla psa, próbując się dostać do resztek jedzenia, np. chipsów, pies może wciągnąć torbę na głowę i udusić się;

Garaż. Wyczyść wszystkie plamy, wycieki (np. z samochodu), schowaj dokładnie wszystkie farby, kleje, wystające kable, gdyż są one potencjalnie bardzo niebezpiecznie dla szczenięcia;

Otwarta brama wjazdowa, dziury w płocie. Jeśli płot otaczający dom nie jest szczelny, nie wypuszczaj psa samego. Dodatkowo pamiętaj o założeniu obroży z identyfikatorem, by na wypadek ucieczki, łatwo było znaleźć czworonoga;

Schodki, bramki

Zwróć uwagę na niebezpieczne elementy w Twoim domu, takie jak: schody, balkony czy oczka wodne, które powinny być całkowicie poza zasięgiem szczenięcia. Ciekawe zwierzę może wypaść z balkonu czy znaleźć się w stawie, gdy Ty nie będziesz go obserwował. Możesz stosować specjalne siatki czy bramki oddzielające niebezpieczne miejsca, tak by szczeniak nie mógł się do nich dostać. Mogą one pełnić rolę chroniącą przed wejściem malucha np. do salonu, gdzie znajdują się meble, które mogłyby zostać dosięgnięte przez zęby Twojego szczeniaka.

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii

Ubezpieczenie zwierzęcia

Podczas pierwszej wizyty u lekarza porozmawiaj o kosztach ewentualnego leczenia oraz możliwości ubezpieczenia psa. Zastanów się, jakie zabiegi profilaktyczne chciałbyś wykonywać u pupila, porozmawiaj o ryzyku chorób i zdecyduj, czy widzisz potrzebę skorzystania z ubezpieczeń, lub które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze. • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

  Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

 • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

  Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.