zamknij

Baza wiedzy

Zapraszamy do skorzystania z naszego Poradnika. Znajdziesz w nim porady dot. wyboru psa, jego żywienia czy opieki zdrowotnej.

Żywienie psa

Żywienie psa dorosłego i szczenięcia

Aby Twój pies był radosny i pełen sił potrzebuje zdrowej i zbilansowanej diety, zapewniającej odpowiedni poziom składników odżywczych (białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów). Każdy składnik musi być odpowiednio zbilansowanym i we właściwej proporcji z energią pokarmową i innymi składnikami, tak by wszystkie potrzeby żywieniowe psa zostały spełnione.

Oprócz dostarczenia niezbędnych składników odżywczych Twój pies powinien przyjmować odpowiednią ilość kalorii, które zapewnią mu siłę, witalność i energię. Ilość kalorii powinna być dostosowana i adekwatna do wagi, rasy i aktywności fizycznej Twojego czworonoga. Duże znaczenie dla ustalenia właściwej dawki pokarmowej, a tym samym ilości kalorii ma również wiek, stan fizjologiczny, czy zabieg sterylizacji a więc czy jest to szczenię, dorosły pies sterylizowany lub nie, starszy pies, suka ciężarna czy karmiąca- każdy z nich potrzebuje innej dawki pokarmowej.

Jedzenie domowe czy gotowe diety?

Przygotowywanie pełnowartościowej psiej diety w domu wymaga ogromnego poświęcenia i zaangażowania czasowego, a przede wszystkim zrozumienia i spełnienia wszystkich potrzeb żywieniowych Twojego psa. Tak naprawdę, dostarczenie wszystkich składników odżywczych we właściwych proporcjach jest możliwe jedynie, gdy pokarm dla Twojego pupila zostanie opracowany przez dietetyka weterynaryjnego. Przez ostatnie kilkanaście lat receptury karm mokrych i suchych ulegały daleko idącym zmianom i ciągłemu doskonaleniu oraz specjalizacji. Karmy gotowe produkowane są w ogromnej różnorodności: smaków, kształtów, zapachów, a co najważniejsze dostosowane są do różnych grup wiekowych, specyficznych stanów fizjologicznych, jak wzrost, ciąża, laktacja oraz odpowiadają potrzebom psów o różnej aktywności fizycznej. Dzisiejsze receptury karm Pedigree® są rezultatem ponad 60 lat badań nad doborem surowców, ich jakością i optymalnym składem gotowej karmy, który pokrywa całościowe zapotrzebowanie psów na energię i wszystkie składniki odżywcze. To oznacza, że karmy komercyjne są pełnowartościowym, kompletnym i zbilansowanym produktem, który obejmuje całokształt zapotrzebowania na energię, białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Żywiąc pełnoporcjową karmą gotową, mamy pewność, że podajemy psu odpowiadający jego potrzebom posiłek, wspierając jego zdrowie na długie lata. Karmy Pedigree® są doskonałym wsparciem lśniącej sierści, zdrowych zębów, prawidłowej odporności i sprawnego układu pokarmowego. Pedigree® to pewność urozmaiconej, bezpiecznej i niezwykle zdrowej diety dla Twojego pupila.

Dlaczego nie powinno się karmić psa, tym, co my jemy?

Jedzenie przeznaczone dla człowieka nie powinno stanowić pokarmu dla psa, gdyż to co dobre dla ludzi, bardzo często nie jest zdrowe dla psów, ponieważ ich potrzeby żywieniowe znacznie różnią się od ludzkich. Psy wymagają w diecie większej ilości białka niż człowiek, potrzebują o wiele więcej tłuszczu, wapnia, fosforu, miedzi czy żelaza niż człowiek. Ponadto wszystkie składniki diety muszą występować w przystępnej postaci dla organizmu psa oraz muszą zostać zbilansowane z energią, którą dostarcza pokarm. W warunkach domowych jest to praktycznie niemożliwe do osiągnięcia. Z tych właśnie powodów przygotowanie w pełni zbilansowanego posiłku dla Twojego pupila staje się niemożliwe i lepiej jest sięgnąć po Pedigree®.

Przy żywieniu pokarmami domowymi mogą pojawić się niedobory lub zaburzone proporcje składników mineralnych- głównie wapnia i fosforu oraz niektórych witamin. Największym problemem jest nadmierna podaż energii, co stanowi częstą przyczynę występowania otyłości u psów. Niestety prawidłowa suplementacja pokarmu domowego preparatami witaminowo-mineralnym nie jest w tym przypadku do końca skutecznym rozwiązaniem, ponieważ efektywne uzupełnienie witamin i minerałów wymaga uwzględnienia złożonych interakcji pomiędzy składnikami pokarmu. Dlatego też, nie jesteśmy w stanie zapewnić właściwego żywienia swojego pupila jedzeniem przygotowywanym w domu.

Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie karm opracowanych przez specjalistów żywienia zwierząt zgodnie z najnowszymi zaleceniami dietetycznymi. Dzięki dużej ilości badań naukowych powstają receptury karm gotowych dla psów, które są oparte na naturalnych składnikach takich jak mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, zboża, tłuszcze i produkty pochodzenia zwierzęcego. Stworzenie w pełni zbilansowanego pożywienia wymaga uzupełnienia receptury o witaminy i minerały (takie jak np. miedź), które w naturalnych składnikach występują w niewielkich ilościach. Karmy gotowe zapewniają wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu Twojego czworonoga. Karmy jak Pedigree® zapewniają stabilny skład receptury, dzięki czemu pies otrzymuje codziennie tak samo wartościowe i zdrowe pożywienie.  • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

    Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

  • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

    Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.