zamknij

Baza wiedzy

Zapraszamy do skorzystania z naszego Poradnika. Znajdziesz w nim porady dot. wyboru psa, jego żywienia czy opieki zdrowotnej.

Opieka stomatologiczna

Płytka i kamień nazębny

Już kilka godzin po posiłku bakterie wymieszane ze śliną i resztkami pokarmu tworzą na powierzchni zębów tzw. biofilm. Z niego w ciągu około 48 godzin wytwarza się płytka nazębna ściśle przylegającą do powierzchni zębów, a dołączające się jony wapnia mineralizują tę płytkę. Tak tworzy się kamień nazębny. Nieleczone zmiany w obrębie jamy ustnej prowadzą do pojawienie się zapalenia, uszkodzenia aparatu więzadłowego zęba i zaniku dziąseł w efekcie dochodzi do odsłonięcia szyjki zęba, chwiania się i wypadania zębów powodując ból i cierpienie zwierzęcia. Płytka nazębna i kamień nazębny są niebezpieczne nie tylko na terenie jamy ustnej. Namnażające się bakterie mogą przyczyną groźnych chorób: w tym zapalenia mięśnia sercowego, chorób nerek lub wątroby czy zaburzeń układu odpornościowego.

Jak dbać o zęby?

Właściwa profilaktyka stomatologiczna pozwala zapewnić zdrowy i piękny uśmiech naszego pupila. Opieka stomatologiczna powinna obejmować regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczotkowanie zębów oraz stosowanie specjalistycznych gryzaków stomatologicznych i karm pomagających utrzymać higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów jest czasochłonne, wymaga konsekwencji oraz przyzwyczajenia czworonoga do pasty i szczotki. Jeśli pies źle toleruje mycie zębów lub właściciel nie ma na to czasu pomocne są specjalistyczne przysmaki i gryzaki stomatologiczne takie jak Pedigree® Dentastix. Stosowane regularnie ograniczają przyrost płytki i kamienia nazębnego oraz pielęgnują dziąsła. Walka z kamieniem nazębnym wymaga dużej determinacji ze strony właściciela oraz codziennej pielęgnacji. Dlatego najprostszym sposobem zapobiegania chorobom przyzębia jest codzienne stosowanie suchej karmy w diecie naszego pupila. Należy unikać pokarmów zawierających dużo węglowodanów i mających miękka konsystencję (ryż gotowany, makarony lub chleb). Ponadto bardzo dobrze działa ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia. Pies dorosły powinien otrzymywać jeden, najwyżej dwa posiłki dziennie.

Często zadawane pytania i krążące mity na temat higieny jamy ustnej i zębów

Wiele psów ma nadwagę. Czy warto podawać Pedigree® Dentastix®, skoro zawiera dodatkowe kalorie ?

Pedigree® Dentastix® nie ma wiele kalorii – nawet największy rozmiar to tylko 116 kalorii. Pedigree® Dentastix® jest produktem niskotłuszczowym, zawiera tylko 2,6 % tłuszczu, więc możesz być pewny, że Twój pies nie przytyje od tego zdrowego smakołyku. Jeśli Twój czworonóg ma tendencję do tycia, zredukuj minimalnie objętość głównych posiłków, by mógł cieszyć się Pedigree® Dentastix®.

Co oznacza określenie: „przebadany klinicznie”?

Każdy produkt przed sprzedażą musi zostać przetestowany, pod względem bezpieczeństwa stosowania i właściwości deklarowanych na opakowaniu. Oznacza to, że przed wprowadzeniem na rynek wykonuje się szereg niezależnych badań naukowych potwierdzających jego cechy. W przypadku Pedigree® Dentastix® udowodniono, że pomaga zredukować płytkę nazębną oraz zmniejszyć powstawanie kamienia nazębnego. Oryginalna receptura tej przekąski została przeanalizowana bardzo dokładnie w 2002 roku i jej rezultaty zostały opublikowane w prestiżowym magazynie: Journal of Veterinary Dentistry.

Mój pies ma nieświeży oddech. Czy to problem z dziąsłami i zębami?

Brzydki zapach z jamy ustnej czworonoga to zwykle sygnał choroby dziąseł związanej z narastaniem kamienia nazębnego oraz namnażaniem się bakterii w jamie ustnej. Nieświeży oddech rzadko ma inne podłoże. Jeśli zauważysz, że Twojemu psu zmienił się zapach z jamy ustnej, koniecznie pójdź z nim do lekarza weterynarii, by określił tego przyczynę.

Czym różni się płytka od kamienia nazębnego?

Płytka nazębna pojawia się, gdy namnażają się bakterie, do których przylepiają się cząstki pokarmowe. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta, w ciągu kilku dni zaczyna ulegać mineralizacji do żółtego, trudno usuwalnego kamienia nazębnego. Powstały twardy i szorstki kamień nazębny stanowi idealne miejsce do dalszego namnażania bakterii i powiększania się kamienia. Usunięcie kamienia nazębnego jest możliwe tylko u lekarza weterynarii, za pomocą tzw. skalera ultradźwiękowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniui i jest całkowicie bezbolesny dla zwierzęcia.

Mam szczeniaka- czy jemu również należy kontrolować jamę ustną? Czy problemy z zębami i dziąsłami dotyczą tylko starszych psów?

Na ogół problemy stomatologiczne nie pojawiają się u młodych, lecz u starszych psów. Jednak, u niektórych ras, jak Yorkshire Terriery czy pudle miniaturowe choroby przyzębia mogą rozpocząć się we wczesnym wieku. Zazwyczaj, choroby dziąseł pojawiające się u tych psów szybko postępują, dlatego też, należy wprowadzać dobre nawyki higieny jamy ustnej-codzienne szczotkowanie zębów i podawanie przekąsek, takich jak Pedigree® Dentastix® już u młodego psa. U ras miniaturowych często występują również inne problemy stomatologiczne jak przetrwałe zęby mleczne. Dlatego Twój lekarz weterynarii powinien kontrolować jamę ustną psa podczas każdej wizyty. Dodatkowo, wszystkie zwierzęta powinny mieć sprawdzane uzębienie w gabinecie lekarskim przynajmniej dwa razy w roku.

Czy psy czują ból zębów? Zauważyłam/em zmianę zachowania mojego psa- czy to z powodu dolegliwości związanych z zębami?

Psy mogą odczuwać dyskomfort oraz ból zębów i dziąseł. W przypadku złamania czy wyłamania zęba uszkodzone zostają okoliczne nerwy, a to wywołuje ból o dużym nasileniu. Zapalenie dziąseł czy zaawansowana choroba przyzębia są niezwykle bolesne dla psów, a mimo to psy często nie pokazują wyraźnych objawów dyskomfortu i trudno zauważyć, że zwierzęciu coś dolega. Dlatego też, jeśli zauważysz, że Twój zwierzak zaczyna się zachowywać inaczej, jest osowiały, nie chce przyjmować jedzenia lub je bardzo ostrożnie i powoli, ma zaczerwienione dziąsła i widoczny jest kamień nazębny- z pewnością są to objawy bólowe. Takiego psa należy, jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii, by go zbadał i wdrożył odpowiednie leczenie.

Dzikie psowate nie pielęgnują zębów. Dlaczego więc psy domowe powinny?

Wszystkie psy, zarówno dzikie, jak i domowe cierpią na choroby zębów i dziąseł, a ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem. Psy domowe żyją jednak o wiele dłużej niż ich dzicy przodkowie, dlatego u nich częściej można spotkać choroby dziąseł i zębów. Stąd też u domowych czworonogów konieczna jest pielęgnacja i kontrola jamy ustnej, zębów oraz dziąseł.

Czyszczenie zębów sprawia mi trudność. Pies przegryza szczoteczkę, szamocze się, próbuje mnie ugryźć.

Szczotkowanie zębów u niektórych psów jest trudne, zwłaszcza, jeśli nie były przyzwyczajone do tej czynności od szczenięcia. Jeśli pies nie akceptuje szczotki i pasty do zębów postaraj się stopniowo przyzwyczajać go do tego. Zobacz w poradniku szczotkowania, jak sobie z tym poradzić.

Częste mity

Problemy z zębami, tak jak u ludzi spowodowane są nadmiarem cukru.

Jama ustna psów jest zupełnie inaczej zbudowana i wykazuje odmienne przystosowania fizjologiczne niż ludzka. Ślina psów zawiera inne bakterie, a dieta o wiele mniej cukru niż pożywienie człowieka, stąd u naszych czworonogów nie obserwuje się próchnicy. Natomiast często spotykane jest zapalenie dziąseł, spowodowane nagromadzeniem płytki nazębnej i tworzącym się kamieniem nazębnym. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, by zapobiegać powstawaniu tej bolesnej dolegliwości.

Czy wszystkie psy cierpią na choroby dziąseł, zwłaszcza w starszym wieku?

Choroby dziąseł nie dotyczą wszystkich psów i nie rozwijają się tylko w starszym wieku. Najbardziej narażone są małe i miniaturowe rasy, takie jak Yorkshire Terriery czy pudle miniaturowe. Jest to związane z tym, że u tych zwierząt występuje stosunkowo mała jama ustna, w której znajdują się ścieśnione zęby. Najlepszym sposobem zapobiegania tym chorobom jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie oraz kontrola stomatologiczna dwa razy do roku u lekarza weterynarii.

Mój pies zjada Pedigree® Dentastix® bardzo szybko. Czy mimo to ona działa?

Według przeprowadzonych przez nas badań wynika, że skonsumowanie nawet w 40-50 sekund Pedigree® Dentastix®, powoduje żucie około 90 and 130 razy. Taka ilość jest wystarczająca dla ochrony przed płytką i kamieniem nazębnym. Dlatego, nie martw się, gdy Twój pupil, tak szybko pochłania tę zdrową i smaczną przekąskę.

Jak Pedigree® Dentastix® walczy z powstawaniem płytki i kamienia nazębnego?

Codzienne szczotkowanie zębów Twojego Pupila może być trudne.

Wiedząc o tym, stworzyliśmy Pedigree® Dentastix® o udowodnionej naukowo recepturze. Codzienne podawanie Pedigree® Dentastix® powoduje zmniejszenie powstawania kamienia nazębnego do 80%. Dzięki specjalnej teksturze, wspomaga dokładne czyszczenie przestrzeni między zębami i wzdłuż linii dziąseł.

Pedigree® Dentastix® jest dostępny w różnych wielkościach ( małe, średnie i duże). Oprócz fantastycznego smaku, średnia przekąska ma zaledwie 77 kcal i bardzo niską zawartość tłuszczu- 2,6%, dlatego stanowi idealne uzupełnienie codziennej diety.

Jak działa Pedigree® Dentastix®?

Działanie mechaniczne

Odpowiednia tekstura gryzaka pozwala usuwać płytkę nazębną. W trakcie spożywania Pedigree® Dentastix® powstaje ślina, która naturalnie wymywa resztki jedzenia i płytkę nazębną z okolicy zębów i dziąseł, zapobiegając w ten sposób powstawaniu kamienia nazębnego.

Aktywne składniki

Dzięki zawartości aktywnych składników mineralnych (siarczan cynku i polifosforany) codzienne stosowanie Pedigree Dentastix ogranicza do 80 % odkładanie się płytki nazębnej, będącej przyczyną powstawania kamienia nazębnego.

Pedigree®- karma dbająca o zęby

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o uzębienie naszych psów. Badania pokazują, że ponad 80% psów powyżej 3 roku życia cierpi na choroby jamy ustnej i zębów. Płytka nazębna, kamień nazębny czy zapalenie dziąseł to tylko niektóre objawy powodujące ból i cierpienie naszego psa. Najlepszym wyjściem jest regularne szczotkowanie zębów. Jednak, często nie jesteśmy w stanie dbać w taki sposób o higienę jamy ustnej. Stosowanie gryzaków stomatologicznych jest wygodną i skuteczną alternatywą, a w połączeniu z właściwym żywieniem daje nam pełen komplet sposobów na zdrowe zęby naszego psa. Nowa karma Pedigree® Vital Protection dzięki właściwej teksturze i starannie dobranej wielkości granul pomaga zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej i narastaniu kamienia nazębnego u psów.  • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

    Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

  • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

    Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.