zamknij

Baza wiedzy

Zapraszamy do skorzystania z naszego Poradnika. Znajdziesz w nim porady dot. wyboru psa, jego żywienia czy opieki zdrowotnej.

W nowym domu

Odkrywanie nowego terenu

Twoje mieszkanie czy dom jest zupełnie odmiennym miejscem, niż to w którym przebywało dotychczas szczenię. Obecność nieznanych osób oraz nowe środowisko może powodować strach i niepewność małego pieska. Dlatego postaraj się ułatwić swojemu pupilowi poznawanie Twojego domu i spraw, by nie czuł się w nim gościem lecz domownikiem. Z pewnością w Twoim domu spotka się z nowymi, dotychczas obcymi mu zapachami, więc będzie z ciekawością się z nimi zapoznawał. Pozwól mu wąchać, oglądać, i eksplorować teren, dzięki temu poczuje się pewniej. Powinieneś też pokazać maluchowi, gdzie znajdują się jego miski i posłanie, żeby wiedział, gdzie ma się udać, gdy będzie chciał pić, jeść, czy gdy poczuje się senny.

Pozwól spać szczeniakowi

Sen jest niezwykle ważnym elementem życia szczeniąt- pozwala odpocząć i zregenerować siły przed kolejną zabawą i jedzeniem. Ważne więc, by zapewnić psu wygodne posłanie, w miejscu spokojnym i cichym, tak by mógł odpoczywać, zarówno w nocy, jak i podczas dnia. Najlepiej legowisko umieścić w rogu pokoju, gdzie nie ma przeciągów i hałasu, tak by nic nie rozpraszało malucha. Jeśli masz dzieci, które lubią bawić się z psem, ustal zasadę, żeby nie przeszkadzały szczeniakowi, kiedy śpi.

Inne zwierzęta

Jeśli w Twoim domu są inne zwierzęta, od początku staraj się zapoznać z nimi nowo przybyłego gościa. Przebywając w towarzystwie dorosłych psów, czy kotów, Twój szczeniak nauczy się zachowań społecznych, życia z innymi zwierzętami. Poza tym, staraj się równo traktować nowo przybyłe zwierzęta, z tymi, które są już u Ciebie w domu. Nie chwal, nie przytulaj, ani nie poświęcaj więcej uwagi wybranemu pupilowi. Staraj się rozdzielać swój czas i emocje równo pomiędzy Twoje zwierzęta. Dzięki temu nie będą o siebie zazdrosne i nie będą rywalizowały o Twoje względy, a Ty będziesz szczęśliwy, patrząc, jak się bawią.

Spędzanie czasu z psem

Małemu szczenięciu należy poświęcać, jak najwięcej uwagi i czasu, gdyż doświadczenia zdobyte w tym okresie są kluczowe dla prawidłowego rozwoju psa. Dodatkowo pogłębia się więź pomiędzy nami a naszym pupilem. Przebywanie z psem na co dzień daje nam sporo pozytywnej energii, aktywności fizycznej, zwiększa odporność, łagodzi stres oraz obniża ciśnienie krwi i tętno, co udowodniono naukowo.

Postaraj się również przyzwyczajać szczenię do przebywania bez Ciebie. Z pewnością przez pierwsze dni Twój pupil będzie czuł się zagubiony i bezbronny, gdy pozostawisz go samego. Jednak, po kilku dniach przyzwyczai się do tej sytuacji i zacznie akceptować, że musi chwilę pozostać bez Ciebie.. Pamiętaj by na czas Twojej nieobecności pozostawić szczenięciu miskę z wodą, pożywienie oraz zabawki, by nie czuł się samotny.

Język ciała psów

Psy posiadają niezwykłą zdolność wyrażania emocji i komunikowania się z ludźmi.

Przypatrując się uważnie pozycji uszu psa i napięciu mięśni twarzowych możesz zaobserwować emocje, jakie rządzą psem - czy jest zdezorientowany, przestraszony, zdenerwowany czy wesoły i przyjacielski. Poniżej znajdują się najczęstsze stany emocjonalne psa oraz opis towarzyszących mu zmian w wyglądzie w tym czasie:

Wygląd psa

Co chce pies wyrazić?

Wargi ułożone naturalnie, w lekkim uśmiechu

“Bądźmy przyjaciółmi!”

Wargi odchylone, wyeksponowane zęby

„Nie podchodź bliżej!”

Zęby obnażone, warczenie

“Ostrzegam Cię, będę atakować!”

Uszy podniesione do przodu

“Co się dzieje?”

Uszy położone

“Pomóż, nie jestem pewny co się dzieje.”

Oczy przymrużone

“Czyż nie jest super?!” lub “Jestem małym pieskiem, bądź miły!”

Oczy szeroko otwarte

“Jestem zaciekawiony/ zaniepokojony!”

Uniesiona przednia łapa

“Bawmy się!”

Machanie ogonem + szczekanie

“Baw się ze mną!”

Skakanie wokół innego psa

“Pobawmy się!”

Wyprostowany wygląd – uniesiony ogon i uszy, włosy postawione

“Jestem super pies!”

Przyczajony, ogon nisko, macha niepewnie

“Ty jesteś szefem!”

To co powyżej + lizanie

“Jestem Twoim lojalnym przyjacielem!”

Leżenie na plecach i eksponowanie brzucha:

“Mój los jest w Twoich rękach!”

Ogon swobodnie machający

“Jestem szczęśliwy, cieszę się na Twój widok!”

Ogon macha powoli, poziomo i sztywno

“Uważaj, jestem zły!”

Ogon opuszczony nisko

“Jestem przestraszony!”

Ogon luźno zwisa, lekko się porusza

“Przepraszam!”

Wyżej przedstawione przykłady zachowań i ich interpretacja nie muszą w 100% odpowiadać wyrażaniu emocji przez Twojego psa. Każde zwierzę jest inne i ma swój unikalny sposób komunikacji. Jednak warto poświęcić czas, by nauczyć się czytać i interpretować psie zachowania, gdyż stanowi to punkt wyjścia do dobrych relacji z Twoim pupilem.  • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

    Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

  • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

    Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.