zamknij

Baza wiedzy

Zapraszamy do skorzystania z naszego Poradnika. Znajdziesz w nim porady dot. wyboru psa, jego żywienia czy opieki zdrowotnej.

Nauka czystości

Kąpiel

Kąpiel psa to nieodłączny element pielęgnacji i czynność, którą należy regularnie powtarzać. Jej częstotliwość powinno się dostosować do poziomu zabrudzenia psa- jeśli widzisz, że sierść jest zakurzona, brudna i ma brzydki zapach to znak, że należy ją odświeżyć.

Aby mycie psa było dla niego przyjemnością, a nie przykrym doświadczeniem należy się do tego odpowiednio przygotować. Oprócz wanny czy brodzika zaopatrzonego w matę antypoślizgową powinieneś posiadać szampon, szczotkę i grzebień oraz ręczniki. Bardzo ważny jest właściwie dobrany szampon, którego pH odpowiada naturalnemu odczynowi skóry psa. Ponadto w szamponie powinny znajdować się substancje pielęgnujące, zaspokajające potrzeby psa np. dedykowane psom alergikom, psom długowłosym czy szorstkowłosym. Nie należy stosować preparatów przeznaczonych dla ludzi, gdyż zawierają odmienne substancje pielęgnujące oraz mają inne pH niż te przeznaczone dla naszych czworonogów.

Szczotkowanie przed kąpielą

Zanim przystąpisz do kąpieli, wyczesz i wyszczotkuj dokładnie psa. Dzięki temu usuniesz kurz, fragmenty roślin ( np.: rzepy czy igły z drzew iglastych), a dodatkowo rozczeszesz zmierzwiony i skołtuniony włos. Nie należy pomijać czesania przed kąpielą i traktować go jako oszczędność czasu, gdyż bez tego będzie trudno rozczesać splątane włosy po kąpieli, a poza tym sierść nie zostanie dokładnie umyta. W efekcie wydłużymy czas, a nasz pupil będzie znudzony lub rozzłoszczony rozplątywaniem kołtunów i żmudnym czesaniem.

Mycie

Psa najlepiej kąpać po ostatnim wieczornym spacerze, by zdążył całkowicie wyschnąć. Po wyczesaniu psa, postaw go w wannie, najlepiej na macie antypoślizgowej lub na ręczniku, by czuł się pewnie i stabilnie. Przed zmoczeniem psa, upewnij się, że dobrałeś odpowiednią temperaturę wody, najbardziej zbliżoną do temperatury ciała psa. Trzymaj słuchawkę prysznica, jak najbliżej ciała psa, wówczas strumień nie będzie silny i dzięki temu nie wystraszysz nim pupila. Środki myjące rozcieńczamy i nanosimy równomiernie na całe ciało psa, tak by nie pominąć żadnego fragmentu. Włos okrywowy, który pełni funkcję ochronną, przeważnie zatrzymuje powierzchowne zmoczenie, powodując spływanie wody i szamponu. Aby dokładnie umyć psa, należy starannie wmasować szampon w sierść, tak, aby nie pozostał jedynie na włosach okrywowych, ale dotarł także do podszerstka, czyli krótszej i gęstszej sierści blisko skóry. Wmasuj energicznie szampon, by się pienił. Następnie starannie spłukuj szampon letnią wodą. Jeśli woda jest brudna, to powtórz tę czynność kilka razy, aż woda będzie czysta. Wypłucz sierść psa dokładnie, aby pozbyć się resztek szamponu, a następnie osusz go dokładnie ręcznikiem. Po każdej kąpieli powinieneś wypłukać uszy psa specjalnym preparatem do higieny uszu oraz przetrzeć okolicę oczu i powiek gazikiem nasączonym przeznaczonym do tego płynem ( zapytaj swojego lekarza weterynarii). Te zabiegi zapobiegną podrażnieniom uszu i spojówek na skutek dostawania się do nich wody i szamponu podczas kąpieli.

Suszenie

Ważnym elementem po umyciu psa jest jego właściwe osuszenie. Zapobiega przeziębieniu i zmarznięciu zwierzęca. Dlatego po zakończeniu płukania owiń psa ręcznikiem i lekko wyciśnij wodę z sierści. Nie trzyj za mocno, bo może to spowodować skołtunienie i uszkodzenie włosów. Najlepiej przykładać ręcznik do ciała psa, tak by wchłaniał nadmiar wody. Jeśli Twój pupil pozwala, można wysuszyć go suszarką, a jeśli tego nie lubi zawiń go w ręcznik i zanieś na jego posłanie, ustawione w ciepłym miejscu. Pozostaw psa w domu do całkowitego wyschnięcia, następnie rozczesz jeszcze raz włosy Twojego pupila. Tak zakończona kąpiel zapewni piękną i lśniącą sierść Twojego czworonoga.  • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

    Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

  • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

    Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.