zamknij

Baza wiedzy

Zapraszamy do skorzystania z naszego Poradnika. Znajdziesz w nim porady dot. wyboru psa, jego żywienia czy opieki zdrowotnej.

Podróż

Przygotowanie do podróży

Planując wyjazd z naszym psem powinniśmy mieć świadomość, jak go zorganizować, aby był bezpieczny dla naszego czworonoga, i dla nas. Ważnym przedwyjazdowym aspektem jest upewnienie się, czy nasz pies lub kot jest zdrowy, zapewnienie właściwych warunków podróży oraz właściwe żywienie przed i w trakcie wyjazdu. Aby nie zapomnieć o niczym, powinniśmy już na etapie planowania zastanowić się, jak zagwarantować bezpieczeństwo naszemu towarzyszowi i co ze sobą zabrać. Dwie najważniejsze kwestie to: zadbanie o zdrowie naszego pupila oraz przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów na czas podróży i pobytu w nowym miejscu.

Zdrowie

Warto sprawdzić stan zdrowia na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Zwróćmy uwagę na aktualność szczepień, odrobaczenie i upewnijmy się, że nasze zwierzę jest w pełni sił. Jeżeli wiemy, że pupil źle znosi podróż np. samochodem - wymiotuje, ma biegunkę, czyli ma tzw. chorobą lokomocyjną, należy poprosić lekarza weterynarii o poradę i preparaty zapobiegające tym objawom. Dzięki temu zniesie lepiej podróż, nie będzie miał nudności czy bólu brzucha.

Pamiętaj również, że w okresie od wiosny do późnej jesieni, zwłaszcza tam gdzie jest dużo drzew i krzaków odnotowuje się wzmożoną aktywność kleszczy, które przenoszą groźne choroby, takie jak np. babeszjoza czy borelioza. Dlatego należy pamiętać o zabezpieczeniu zwierzęcia przed inwazją kleszczy, nie tylko na czas wyjazdu. Zapytaj swojego lekarza o najbardziej skuteczne metody walki z tymi pasożytami.

Oprócz leków na chorobę lokomocyjną, na czas wakacji powinniśmy zabrać tzw. apteczkę pierwszej pomocy dla czworonoga. Powinny się w niej znaleźć środki dezynfekcyjne, pęseta do usuwania kleszczy, preparaty przeciwko pchłom i kleszczom, a gdy Twój pupil na co dzień przyjmuje jakieś leki- nie możesz zapomnieć także o nich. Na wszelki wypadek zorientuj się przed wyjazdem, gdzie najbliżej Twojego miejsca przyszłego pobytu znajduje się lecznica weterynaryjna, zanotuj adres i telefony, abyś w razie nagłej potrzeby nie tracił czasu na poszukiwanie pomocy.

Psi bagaż

Najlepiej na kilka dni przed planowanym wyjazdem sporządzić listę niezbędnych rzeczy, co znacznie ułatwi pakowanie i pozwoli uniknąć zamieszania na chwilę przed odjazdem. Będziemy mogli sukcesywnie ją uzupełniać, a dzień przed podróżą uprości to i przyspieszy pakowanie.

Lista niezbędnych rzeczy obejmuje:

 • Identyfikator /adresówka – powinniśmy napisać adres zamieszkania psa oraz telefon do właściciela; w razie zagubienia się psa będzie nieocenioną pomocą;
 • Miska – jedna na karmę, druga na wodę
 • Jedzenie – karma, którą aktualnie spożywa nasz pupil; nie wprowadzajmy zmian w trakcie wyjazdów, gdyż może to spowodować problemy żołądkowo-jelitowe
 • Obroża i smycz/szelki
 • Kaganiec – w niektórych miejscach wymagane jest jego założenie
 • Legowisko
 • Transporter/Kontener/Klatka – stanowi bezpieczne miejsce do przewożenia zwierząt
 • Akcesoria do sprzątania – odpowiednie woreczki i łopatka do sprzątnięcia nieczystości po naszym pupilu

Czas wyjazdów, to nie tylko przygotowania obejmujące nas, ale również nasze zwierzęta. Coraz częściej zabieramy ze sobą na urlop psy, czy koty. Aby wspólne wycieczki te krótsze i te dłuższe były przyjemnością, należy zaplanować wszystko zawczasu: wizytę u lekarza weterynarii, jedzenie dla pupila oraz niezbędne akcesoria na czas podróży i pobytu w innym miejscu niż dom. Zwierzę powinno mieć przyczepiony do obroży identyfikator, aktualne zaświadczenia o szczepieniach w książeczce zdrowia i być zabezpieczone przeciwko pchłom i kleszczom. Im lepiej przygotujemy zwierzę do wyjazdu, tym podróż i spędzony wspólnie czas będzie przyjemniejszy i bardziej udany. • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

  Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

 • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

  Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.