zamknij

Baza wiedzy

Zapraszamy do skorzystania z naszego Poradnika. Znajdziesz w nim porady dot. wyboru psa, jego żywienia czy opieki zdrowotnej.

Szczenię, a może dorosły pies?

Ile czasu jesteś w stanie poświęcić szczeniakowi?

Warto pamiętać, że szczenięta wymagają sporo uwagi i zaangażowania. Biorąc młodego psa, musisz zadbać o jego naukę, socjalizację, zabawę, zabiegi pielęgnacyjne i wizyty u lekarza weterynarii. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, czy znajdziesz czas na wychodzenie na spacery przynajmniej kilka razy dziennie, na naukę zasad czystości, szkolenie oraz wizyty u lekarza. Pamiętaj, że trening i nauka szczenięcia to praca prawie 24 h na dobę.

Ile ruchu potrzebuje szczeniak?

Zanim wybierzesz szczenię konkretnej rasy, zastanów się, jakie są jego wymagania ruchowe i jakiego rodzaju aktywności fizycznej wymaga. Nie zawsze sprawdza się teoria, że psy ras małych potrzebują mało ruchu i spacerów. Niektórym z nich do szczęścia i zdrowia potrzeba dużej aktywności fizycznej np. sznaucerom miniaturowym czy buldożkom francuskim. I na odwrót: niektóre psy ras dużych i olbrzymich, jak np. bernardyn czy Dogue de Bordeaux wcale nie są chętne do długich spacerów i najchętniej spędzają większość dnia spokojnie leżąc. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznaj się z zapotrzebowaniem ruchowym przyszłego domownika i rozważ czy jesteś w stanie je zaspokoić.

Zanim wybierzesz:

Rasowy czy mieszaniec?

Pozostaje pytanie: czy chcesz psa rasowego, czy mieszankę różnych ras, czyli kundelka. Psy rasowe posiadają zwykle określone cechy, zarówno wyglądu, jak i charakteru, które ukształtowały się przez wiele lat hodowli. U mieszańców ciężko jest przewidzieć usposobienie i temperament, gdyż stanowią one mieszankę różnych cech charakteru. Jednak, bardzo często jest tak, że posiadają akurat te najlepsze cechy, które doskonale nam pasują. Jeśli zdecydujesz się na psa rasowego z hodowli- koniecznie wybierz tę zarejestrowaną w związku kynologicznym! Jeżeli nie zależy Ci na konkretnej rasie, rozważ adopcję psa ze schroniska.

Czy w Twoim domu mieszkają alergicy?

Jest wiele przesądów na temat alergizującego wpływu psów na ludzi. Badania naukowe pokazują, że prawdopodobieństwo alergii u dzieci w domach, w których są zwierzęta jest mniejsze niż u dzieci z domów, gdzie ich nie ma. Jeżeli obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć alergię na białko naskórka psa, to zanim zakupisz zwierzę zrób testy alergologiczne, które to potwierdzą lub wykluczą. Pamiętaj, że nie uczula sierść psa, a białka, występujące w naskórku pupila, które wdychamy i długość włosa nie jest wykładnikiem „alergenności” psa.

Samiec czy samica?

To zależy od Twoich preferencji- tak naprawdę zarówno pies jak i suczka są wspaniałymi towarzyszami. Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę fakt, że niesterylizowana samica będzie miała średnio dwa razy do roku cieczkę i będzie wymagała specjalnej uwagi w tym okresie. Z kolei samce psów mogą uciekać z domu, być nieposłuszne i poszukiwać samicy będącej w okresie rui. Planując kupno psa-jeśli nie zamierzamy ich rozmnażać -najlepiej je wysterylizować, by nie mnożyć niechcianych szczeniąt oraz zapobiec niektórym chorobom. Dzięki sterylizacji, suczki nie mają cieczki, a samce niepożądanych zachowań płciowych.

A może dorosły pies?

Adopcja dorosłego psa może dać tyle samo satysfakcji, co nabycie szczeniaka, a dodatkowo daje szansę zwierzętom ze schroniska na znalezienie normalnego domu.

Należy pamiętać, że zanim adoptujemy psa musimy dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, gdyż powinna to być świadoma decyzja wszystkich domowników. Zastanówmy się nad ilością wolnego czasu, przestrzeni w domu i warunkami, jakie możemy zapewnić przyszłemu domownikowi. Ważne jest, żeby przemyśleć czy chcemy adoptować psa młodego czy już w pełni dorosłego, małego czy dużego oraz zastanowić się nad temperamentem i usposobieniem, który odpowiada całej rodzinie. Gdy pojedziemy do schroniska najlepiej przedstawić pracownikom nasze oczekiwania wobec przyszłego psa oraz porozmawiać o warunkach, które jesteśmy w stanie mu zapewnić. Dzięki temu pracownicy będą mieli obraz psa, którego chcemy i pomogą podjąć właściwą decyzję.. Gdy już wybierzemy spośród kilku psów tego jedynego, najlepiej, jeśli spędzimy z nim trochę czasu, pospacerujemy, pobawimy się. Dzięki temu zaobserwujemy zachowania i reakcje zwierzęcia, co ułatwi nam dokonanie właściwego wyboru. Oczywiście, nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że trafimy na wymarzone zwierzę, gdyż bez wątpienia warunki schroniskowe są absolutnie nie do porównania z warunkami domowymi. Dlatego od momentu, kiedy adoptujemy psa powinniśmy otoczyć go opieką, by stworzyć mu komfortowy i bezpieczny dom.  • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

    Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

  • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

    Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.