zamknij

Baza wiedzy

Zapraszamy do skorzystania z naszego Poradnika. Znajdziesz w nim porady dot. wyboru psa, jego żywienia czy opieki zdrowotnej.

Jaka rasa jest właściwa dla Ciebie?

Podział ras psów ze względu na użytkowość:

Psy pasterskie: psy bardzo aktywne

Jest to grupa psów wyhodowana do przeprowadzania i pilnowania stad owiec, bydła, a nawet reniferów. Najbardziej popularne rasy pasterskie to: owczarek niemiecki, belgijski, owczarek podhalański Border Collie, owczarek staroangielski bobtail lub polski owczarek nizinny (PON). Psy pasterskie to bardzo inteligentne i wierne psy, bardzo chętne do aktywnej pomocy i ruchliwe, które na pewno nie będą chciały leżeć w jednym miejscu. Bardzo ważną cechą jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Jeśli lubisz spędzać aktywnie czas, wychodzić na długie spacery to pies z tej grupy jest właśnie dla Ciebie.

Psy do towarzystwa: małe pieski z charakterem

Jeśli chciałbyś psa z wyraźną osobowością, o małych rozmiarach, w tej grupie na pewno znajdziesz swojego towarzysza. Od pinczerów miniaturowych, Chihuahua, Cavalier King Charles Spanieli, Pudel Toy przez Pomeraniana czyli szpica miniaturowego, i Maltańczyka aż do Pekińczyka. Są to psy z charakterem, akcentujące swoje zdanie i egzekwujące swoje prawa. Jeśli poszukujesz ruchliwego kompana o niewielkich rozmiarach, który nie wymaga wiele miejsca i długich spacerów z pewnością pies z tej grupy jest dla Ciebie.

Psy myśliwskie: psy uwielbiające tropić i poszukiwać

Od jamnika, znakomicie kopiącego nory i polującego na lisy, poprzez charta szkockiego ścigającego jelenie i wilki, aż do basseta, polującego na króliki i bażanty. Psy tej grupy występują w wielu rozmiarach i sylwetkach oraz posiadają różne predyspozycje i umiejętności związane z polowaniem. Charakteryzuje je znakomity wzrok i węch, którego używają podczas tropienia, pogoni za zwierzyną i na polowaniach. Psy myśliwskie wymagają dużo ruchu, ćwiczeń i biegu, więc jeśli jesteś w stanie im to zapewnić, będą idealnym towarzyszem dla Ciebie.

Psy pracujące: psy poszukujące, ratujące i chroniące

Do tej grupy należą: owczarki niemieckie, Labradory, Golden Retrievery, owczarki belgijskie, Border Collie, Bernardyny, poszukujące zasypanych przez lawiny, ratujące ludzi podczas pożarów oraz innych klęsk żywiołowych. Charakteryzują się dużą inteligencją, posłuszeństwem oraz chęcią współpracy z człowiekiem. Są to zwierzęta, chętne do pomocy, wykonywania prac, dlatego tak często psy z tej grupy służą w policji, są przewodnikami osób niewidomych czy pracują w jednostkach ratowniczych. Wystarczy odpowiednie szkolenie, a pies stanie się przyjacielem i obrońcą rodziny.

Psy stróżujące - broniące rodziny i majątku

Wśród psów pracujących można wyróżnić grupę ras, pełniących funkcje stróżujące i obronne. Do tej grupy zalicza się: rottweilery, owczarki środkowoazjatyckie, owczarki kaukaskie, dobermany, owczarki niemieckie, mastiffy tybetańskie, owczarki francuskie i akity. Te rasy doskonale odnajdują się w pilnowaniu posesji, gdyż są bardzo inteligentne, czujne i stosunkowo nieufne wobec obcych ludzi. Jednak, trzeba pamiętać, aby poświęcić czas na szkolenie, gdyż zaufanie i zrozumienie pomiędzy psem a właścicielem jest niezbędne dla prawidłowego wykonywania zadań przez te psy. Należy pamiętać, że zdarza się, iż psy obronne źle radzą sobie w kontaktach z dziećmi i małymi zwierzętami i trzeba to wziąć pod uwagę przy wyborze psa.

Psy pociągowe - silne i aktywne

Psy pociągowe to duże szwajcarskie psy pasterskie, które z uwagi na swoją wielkość, siłę i charakter, sprawdzały się jako psy pociągowe do ciągnięcia wózka lub sanek w górach. Ich umiejętności zostały wykorzystane przez armię szwajcarską podczas II Wojny Światowej, jako psy juczne i pociągowe- potrafiły na odcinku 25 km i wzniesieniach o wysokości 200 m, ciągnąć wózek o masie 50 kilogramów. Do ras pociągowych zalicza się również północne rasy- Alaskan Malamute i Husky syberyjski, które znakomicie sprawdzają się, jako psy do ciągnięcia sań oraz w psich zaprzęgach. Wprawdzie są to psy cierpliwe i przyjazne, jednak w stosunku do obcych zazwyczaj bardzo nieufne. Z reguły wybierają jednego pana i jego polecenia są dla nich nadrzędne. Konieczne jest zapewnienie psom pociągowym odpowiedniego poziomy aktywności fizycznej i to nie tylko biegów, ale także pracy w zaprzęgu. Są to psy, które raczej nie nadają się do mieszkania w bloku, za to doskonale odnajdują się w dużym domu z ogrodem, gdzie mogą biegać i aktywnie spędzać czas. Decydując się na tę grupę psów, należy dysponować czasem na szkolenia oraz na zapewnienie aktywności fizycznej zwierzęciu, gdyż ruch jest dla nich niezbędnym i koniecznym elementem życia.

Teriery: stanowcze psy z charakterem

‘Terra’ oznacza ziemia, a nazwa tej grupy psów wzięła się stąd, że teriery zostały wyhodowane do polowania na zwierzęta żyjące w norach w ziemi. Teriery charakteryzują się silnym instynktem łowieckim i dominującym charakterem. Są to psy wszechstronne, radosne, lojalne, niezwykle aktywne, wymagające dużo ruchu i poświęcenia. Niektóre z nich jak np. Jack Russel zostały wyhodowane do tępienia i wypłaszania z kryjówek gryzoni, więc jeśli masz działkę lub ogród, z pewnością będzie to idealny sprzymierzeniec przepłaszający potencjalne szkodniki. Przed zakupem teriera powinieneś wiedzieć, że często są to zwierzęta dominujące i wymagają konsekwntego podejścia. Niektóre rasy, jak: Amstafy czy Pit Bulle źle tolerują inne zwierzęta oraz mają skłonności do bójek z innymi psami. Jeśli w Twoim otoczeniu jest wiele psów lub sam planujesz mieć więcej niż jednego, czeka Cię dodatkowe zadanie, by przyzwyczajać przedstawicieli tych ras do obecności innych zwierząt.

Psy służbowe: psy obrończe i tropiące

Do ras psów wykorzystywanych w służbie zalicza się między innymi: owczarka niemieckiego, dobermana, rottweilera, Kerry Blue teriera i Airedale Terriera. Dzięki umiejętnościom tropienia, czujności, posłuszeństwu oraz doskonałemu węchowi te rasy pomagają w pracy policjantom, służbom wojskowym czy straży granicznej w tropieniu i poszukiwaniu narkotyków, przestępców, a także służą w celach obronnych. Są to psy bardzo pojętne, inteligentne, czujne, silne i wytrwałe, dzięki czemu szubko uczą się swoich zadań. Wymagają doświadczonego hodowcy i dobrego szkolenia, a staną się dobrym opiekunem i obrońcą rodziny.  • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

    Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

  • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

    Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.